Splitter – Cyfra+ na kilku odbiornikach

Czemu ma służyć splitter? Wyjaśnię to na przykładzie. Jeśli posiadasz kartę C+ oraz masz w posiadaniu kilka dekoderów cyfrowych rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach domu, i chciałbyś aby inni domownicy w tym samym czasie, mogli oglądać niezależnie swoje ulubione kanały z pakietu cyfrowego, to jest to świetne rozwiązanie.

Ostatnio zastanawiałem się, którą platformę cyfrową wybrać, Cyfrę+, Cyfrowy Polsat czy N. Po przeanalizowaniu cen, zdecydowałem, że będzie to Cyfrowy Polsat. Długo jednak nie byłem w stu procentach pewny. Moją decyzję o zakupie tej platformy odmieniło urządzenie o nazwie splitter. Jest to urządzenie, które przenosi sygnał z karty kodowej na kilka odbiorników. Działa ono tylko z kartami Cyfry+ i dlatego zdecydowałem się na tą platformę. Nie będzie już więcej kłótni o to, kto, co i kiedy ma oglądać. Wybór dokonany, teraz czas wybrać odpowiedni splitter.

W tej chwili na rynku znajdują się 3 rodzaje splitterów:
– Card – przewodowe, o zasięgu do 150 m
– Smart Wi – bezprzewodowe, o zasięgu 15-20 m
– RF Link – bezprzewodowe, o zasięgu 50-100 m i 600-2000 m

Zacznijmy jednak od początku. Załóżmy, że posiadamy już zestaw Cyfry+, teraz musimy zdecydować, na jaką odległość ma działać i na ile odbiorników? To pozwoli nam wybrać odpowiedni splitter tak, aby nie przepłacić.

W zestawie cyfry+ znajduje się czasza wraz z konwerterem oraz tuner do odbioru programów. Pamiętać należy również o tym, że pod każdy telewizor należy zakupić kolejny tuner. Oczywiście tuner ten, musi być podłączony do zestawu satelitarnego, ale żeby nie kupować kolejnej czaszy, polecam uzbroić się w odpowiedni “rozdzielacz sygnału” do konwertera, który zakupimy w sklepie rtv, lub zakupić konwerter na kilka wyjść (mogą być 2 – jeśli podłączamy 2 tunery itd). To już zależy od Was, jednak warto podkreślić, że nie trzeba montować kolejnych anten, co w szczególności przeszkadzało by, jeśli mieszkamy w bloku.


SPLITTER PRZEWODOWY


Jeśli decydujemy się na splitter przewodowy, musimy zwrócić uwagę na to, czy mamy możliwość pociągnięcia kabla przez pokoje, korytarze czy choćby drogą okrężną – przez dach. Jeśli jest taka możliwość, to będziemy mieć najmniejszy koszt. Do splittera przewodowego, możemy podłączyć – w zależności od rodzaju, od czterech do ośmiu odbiorników. Zwróćmy jednak uwagę, lub zapytajmy sprzedawcę, na ilu odbiornikach na raz działa stabilnie. Okazuje się bowiem, że urządzenie przy możliwości podłączenia siedmiu tunerów, działa stabilnie tylko z czterema. Jeśli działały by wszystkie siedem tunerów, obraz będzie się zawieszał itd. Zaletą przewodowego urządzenia jest to, że przy specjalnym kablu czterożyłowym, możemy podłączyć tuner oddalony maksymalnie o 150 m, a nawet przy specjalnych dodatkowych zasilaczach, do 1000 m! Pamiętajcie, że opisuję tu ogólnie wszystkie modele przewodowe i niektóre z nich nie mają takich możliwości. Należy również dodać, że standardowo każde urządzenie zawiera w zestawie dwie karty, na dwa tunery, każdą kolejną trzeba dokupić, a ich koszt uzależniony jest od posiadanego tunera. Podsumowując ten model, polecam go tym, którym nie przeszkadza pociągnięcie przewodu i tym, którzy chcą to zrobić najmniejszym kosztem.

SPLITTER BEZPRZEWODOWY SMART WI

Splitter bezprzewodowy o zasięgu od 15-20 m. Tutaj już nie musimy się martwić okablowaniem. Koszt tego urządzenia jest ponad 100% większy niż poprzednio opisanego splittera. Jednak zaleta jest to, że nie musimy się martwić o kabel, który z różnych przyczyn może się zerwać lub przeszkadzać nam w dotarciu do celu. Jeśli mieszkamy w bloku, mamy tutaj możliwość podłączenia się z sąsiadami i płaceniu abonamentu na pół. Te splittery sprzedawane są standardowo z dwiema lub trzema kartami, jednak możemy dokupić karty i podłączyć maksymalnie 7 tunerów.
SPLITTER BEZPRZEWODOWY RF LINK


Jest to najdroższy splitter, który ma największe możliwości. W tej chwili wyróżnia się dwa rodzaje:
– RF Link 100 – o zasięgu 50 m – w terenie gęsto zabudowanym; do 100 m – w terenie słabo zabudowanym. Warto zwrócić uwagę na to, że te opisy wprowadzają w błąd. Wydawać by się mogło, że zasięg nawet do 100m, daje nam możliwość podłączenia się z sąsiadami w innym budynku. Jest jednak inaczej, splitter ten pracuje tylko w zasięgu jednego domu.
– RF Link 600 – o zasięgu minimum 600 m, z możliwością podłączenia go nawet na odległość 2000 m.
Kupując tego typu splitter, musimy liczyć się z dużymi kosztami. Nie chcę tutaj podawać cen tych urządzeń, ponieważ ze zbiegiem czasu będą one tanieć. Same splittery nie są aż tak drogie, jednak kolejna karta do niego to już koszt około 150-250 zł – w zależności od rodzaju karty. Często przypisuje się tym splitterom możliwość podłączenia 10 tunerów na raz, jednak okazuje się, że działa on stabilnie z pięcioma – sześcioma tunerami.

Podsumowując. Pamiętajcie, aby dobrze to zaplanować. Warto wiedzieć, czy podłączacie cyfrę tylko dla siebie czy z sąsiadami? Ile chcecie tunerów podłączyć? Zwróćcie uwagę jakie macie modele tunerów – nie wszystkie współpracują ze splitterami lub kartami. Czy macie możliwość podłączenia kablowego i czy koszty są tego warte. Jest wiele pytań, na które musicie znaleźć odpowiedzi.

Przybliżyłem Wam tu ogólnie, jakie są typy splitterów. Nie sugerujcie się nimi do końca. Przejrzyjcie sobie dokładnie oferty np na Allegro. Jeśli już dowiecie się o co w tym chodzi, zaplanujcie sobie to, co chcecie osiągnąć i skontaktujcie się ze sprzedawcą, aby nie było później niepotrzebnego zdziwienia, że splitter nie działa tak jak w opisie.

PRZEJRZYJ STRONY:
splittery na Allegro
tunery do Cyfry+ na Allegro
spis tunerów dla Cyfry+
oficjalny dystrybutor bezprzewodowego splittera Smart WI

stat4u