Zakaz palenia w miejscach publicznych

Od dziś t.j. 15 listopada 2010 roku wkracza w życie nowy przepis, który zakazuje palenia w miejscach publicznych. Nareszcie wchodząc do restauracji uwolnimy się od smrodu, czy choćby widoku popielniczki. Restauratorzy jeśli będą chcieć przyjmować palaczy, zmuszeni będą do udostępnienia oddzielnej sali wraz ze spełnionymi restrykcyjnymi. Już mówi się, że stworzenie pomieszczenia dla palących jest nieopłacalne, a za dwa lata i takie pomieszczenia będą musiały zniknąć. Warto jednak pamiętać, że zakaz palenia nie dotyczy tylko restauracji, lecz wszystkich miejsc publicznych.

Wiadomość o zakazie palenia w miejscach publicznych bardzo mnie ucieszyła, ponieważ nie palę i przeszkadza mi przebywanie wśród palaczy. Pamiętam, gdy „krzyczałem” na moją mamę żeby nie paliła bo śmierdzi, odpowiadała – „jak ciebie nie było to nie śmierdziało”. Oczywiście powiedziane to było z uśmiechem na twarzy, ale ja odchodziłem,z kwitkiem. Teraz palacze muszą zrozumieć, że gdyby ich nie było, nie byłoby też smrodu. Skoro zakazuje się picia alkoholu w miejscach publicznych, to palenie powinno być jak najbardziej zakazane. Pijący alkohol szkodzi samemu sobie, a palacz całemu otoczeniu.

Wprowadzenie takiego zakazu ma jeszcze wiele innych zalet. Młodzież, która uczy się palić i robi to przede wszystkim wśród znajomych w lokalach, teraz będzie – mam nadzieję skutecznie tłumiona. Co prawda do końca roku nie będzie się karać mandatami, ale to tylko kilka tygodni. Liczę również na to, że skoro z miejsc publicznych znikną papierosy, staną się one obciachem. Młodzi ludzie nie tylko zastanowią się czy jest sens kryć się z „fajką” po krzakach, ale zastanowią się nad zdrowiem i zasobami portfela.

Nareszcie społeczne zezwolenie na palenie w miejscach publicznych już powoli będzie zanikać, przynajmniej ten ruch jest pierwszym jego krokiem. Mam dość siedzenia w przedziale wagonu, w którym czuć smród, mam dość plaż na których leży „milion kiepów” i lokali, w których popiół wala się po stołach. Trzeba przyznać ustawodawcy, że wykonał kawał dobrej roboty!

Opublikowany 2010-11-15
stat4u