Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Rusza XVIII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że założenie tej fundacji i prowadzenie do dnia dzisiejszego było pomysłem wręcz genialnym. Zebrane z tego tytułu pieniądze przeznaczone są na zakup najpotrzebniejszych sprzętów medycznych dla szpitali w całej Polsce. Jednak nie chcę się skupiać na idei samej orkiestry, lecz na czasie jej organizowania. Pierwsze dni stycznia, to chyba najgorsze dni jakie można było wybrać, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Po pierwsze jest to najzimniejszy miesiąc w roku. Po drugie organizowanie tak wielkiej akcji charytatywnej zaraz po świętach i sylwestrze, po których to Polacy „wyssali” się z kasy, wydaje się dość dziwne i niezrozumiałe.

Choć nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie w styczniu, to jednak chyba chodzi o sentyment. Pierwsza orkiestra zagrała 3 stycznia 1993 roku, gdy jeszcze nie była oficjalnie zarejestrowana. Okazało się, że cała akcja „sprzedała” się dobrze, a Polacy z entuzjazmem przyłączyli się do niej. Dlatego kilka miesięcy po pierwszym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zarejestrowano ją i powtarzano co roku, aż po dziś dzień. To chyba właśnie dlatego „orkiestra” gra w styczniu.

Wydaje się jednak, że więcej pieniędzy można by było zebrać np. w długi majowy weekend. Po pierwsze jest zdecydowanie cieplej. W dodatku dni wolne od pracy i festyny, które wyciągają rzesze ludzi na ulice miast i miasteczek i przy tej okazji wyciągnęłyby też więcej pieniędzy. W styczniu spotyka się raczej przypadkowych przechodniów, którzy jak najszybciej uciekają do domu czy samochodu, chowając się przed zimnem. W małych miasteczkach panuje wręcz złowroga cisza, a na ulicy widać więcej wolontariuszy niż chętnych do oddania ostatniego „grosza”. Zauważalne jest więc, że gestem hojności wykazują się przede wszystkim firmy, które licytują tanie towary za duże sumy, by stać się posiadaczem np., prestiżowego złotego serduszka z numerem 1. Wydaje mi się, że to właśnie dzięki bogatym ludziom na konto WOŚP wpływa najwięcej pieniędzy.

Opublikowany 2010-01-09
stat4u