Mistrzowskie zmiany w mistrzostwach Europy

Długo się zastanawiałem, czy mistrzostwa Europy w nowej formule tzn., 24 drużyny podzielone na 6 grup od 2016 roku i gra na trzynastu stadionach w 2020 roku, ale nie jak dotychczas w jednym kraju, ale w trzynastu, to na pewno dobry pomysł? Dziś już wiem, że jest to niemal „idealne” rozwiązanie. Dlaczego? Im więcej drużyn, tym większe zainteresowanie europejczyków tymi rozgrywkami. Dodatkowe osiem krajów będzie mogło z większą satysfakcją oglądać te mistrzostwa…

Jeśli chodzi o stadiony i rozgrywanie meczów w trzynastu krajach, na maksymalnie jednym stadionie w danym państwie to kolejne dobre rozwiązanie. Przypomnijcie sobie, co działo się w Brazylii. Protesty ludzi, którzy mimo że kochają piłkę nożną bardziej niż cokolwiek innego, to jednak zdawali sobie sprawę, że buduje się stadiony i infrastrukturę za grube miliardy dolarów, a nędza i przemoc rodzi się obok. Popatrzcie na Portugalię, która po mistrzostwach Europy w 2004 roku zastanawia się, czy nie zburzyć kilku stadionów wybudowanych specjalnie na ten turniej.

Gra na jednym stadionie w danym kraju może zmobilizować nawet Islandczyków, Szwedów, Rumunów czy Litwinów do zbudowania stadionu na miarę gry w mistrzostwach Europy. Jeden kraj nie będzie już dzierżył na swoich barkach wielkiego ciężaru jakim jest organizacja turnieju, czy budowa stadionów.

A na koniec wróćmy do „idealnego” rozwiązania, czyli 24-ch drużyn na EURO 2016. Zapewne w krajach, które nigdy wcześniej nie grały na mistrzostwach Europy, to będzie wielki szał i sukces. Problem w tym, że oglądanie meczów Holandii z Gruzją, czy Niemiec z Mołdawią i ewentualnych kosmicznych wyników sprawi, że widzowie z innych krajów niż zainteresowanych, nie będą chcieli oglądać tych meczów.

Można powiedzieć, że turniej EURO 2016 rozpocznie się dopiero w półfinale tych rozgrywek, do których zapewne nie awansują przypadkowe ekipy narodowe. Wcześniej oglądanie potęg z „kopciuszkami” nie będzie sprawiało przyjemności i wbrew pozorom turniej ten może stać się totalna klapą.

Opublikowany 2015-06-03
stat4u