Dlaczego co 4 lata mamy rok przestępny?

Kiedyś zastanawiałem się, dlaczego co cztery lata luty ma jeden dzień więcej. Zapytałem więc nauczycielkę geografii snując domysł, czy to dlatego, że ktoś chciał aby zima była dłuższa? Nauczycielka wpadła w śmiech tak jak reszta klasy. Zapytała więc uczniów czy ktoś wie dlaczego luty co cztery lata ma 29 dni? Jeśli ktoś odgadnie dostanie piątkę. Nastała cisza i nikt nie umiał odpowiedzieć.

Dzieje się tak dlatego, że rok ma dokładnie 365 dni i 6 godzin. Te dodatkowe sześć godzin, które doliczamy co roku, po czterech latach dają dokładnie 24 godziny czyli dobę. Dlatego co cztery lata dodajemy jeden dzień. A dlaczego to jest luty, to już tajemnica uczonych. Moim zdaniem dlatego, że jest on najkrótszym miesiącem w roku.

Pamiętam tą lekcję bardzo dobrze, ponieważ szczerzące się kły moich kolegów z klasy uważałem za upokarzające. Po drugie, zadając to pytanie na które nikt nie znał odpowiedzi, dostałem piątkę. Wtedy to ja śmiałem się z „klasy”, że nie tylko odpowiedziami można zdobyć dobrą ocenę…

Opublikowany 2012-02-29
stat4u