Żałoba Narodowa

Prezydent zginął dziś w wypadku samolotowym wraz ze swoją żoną, kilkoma znanymi parlamentarzystami, generałami i innymi ważnymi dla kraju ludźmi. W sumie wraz z załogą samolotu zginęło 96 osób. Jak powiedział premier Tusk, to największa tego typu katastrofa lotnicza na świecie. Aż nie chce się wierzyć, że takich osób jak Lech Kaczyński, Sebastian Karpiniuk, Przemysław Gosiewski, Aleksandra Natali-Świat, Maciej Płażyński, Zbigniew Wasserman czy Jerzy Szmajdziński i wielu innych ludzi nigdy już nie zobaczymy. Do tej pory niemal codziennie można było posłuchać i zobaczyć ich na konferencjach prasowych, a teraz nagle wielu oddanych dla kraju ludzi zginęło w tak tragicznych okolicznościach.

Wielu twierdzi, że pan prezydent tak bardzo chciał poruszyć świat tragedią z przed 70 lat w Katyniu, że musiał oddać swoje życie, by inni mogli usłyszeć gdzie, po co i dlaczego leciał w to historyczne nie tylko dla polaków miejsce. Teraz już nie ma znaczenia czy Rosjanie przeproszą nas kolejny raz za zbrodnie katyńską, czy nie. Straciliśmy najważniejszą osobę państwa – prezydenta, który mimo wszelakiej krytyki, dziś opłakiwany jest niemal przez wszystkich. Był wielkim patriotą i cieszę się, że widziałem to jeszcze za jego życia…

Gdy jeden z prowadzących program informacyjny TVP Info rozmawiał z panem Paszkowskim z MSZ, który poinformował go oraz wszystkich widzów o tym co się stało, dodając przy tym fakt, że prawdopodobnie nikt nie przeżył, to redaktor zmilkł i zbladł jak trup. Po czym kontynuując temat zadawał pytania drżącym głosem, jakby dowiedział się, że zabili mu kogoś z rodziny. Ja również siedząc na krześle poczułem jak dreszcz przeszył moje ciało, a nogi zamieniły się w bezradną galaretę. To niesamowite, że wszyscy w moim najbliższym otoczeniu odczuwali to samo – bez wyjątku.

Do 18 kwietnia będzie w Polsce obowiązywać żałoba narodowa. Nawet prezydent Rosji w oficjalnym orędziu złożył kondolencję polakom, rodzinom ofiar i dodał, że w poniedziałek 12 kwietnia również w ich kraju będzie dniem żałoby narodowej. To niewiarygodne, że przywódcę Rosjan było stać na taki gest. Z całego świata spływają do Polski słowa ubolewania z powodu tego co się stało. Nawet w wielkich derbach piłkarskich w Hiszpanii, w meczu Real Madryt – FC Barcelona piłkarze uczcili minutą ciszy i biegali z czarnymi opaskami na rękawach.

Mam teraz tylko nadzieję, że śmierć tylu wybitnych polityków nie pójdzie na marne, a walka polityczna zmieni swój ton nie tylko w obliczu tragedii, ale na stałe wpiszę się w polityczną, zdrową i uczciwą rywalizację.

Opublikowany 2010-04-10
stat4u