TVP Info w TVP1

Telewizja Polska od zawsze zaskakuje mnie swoimi decyzjami. Włączam rano TVP1 i widzę logo TVP Info, jej reporterów, reportaże i wiadomości. Co jest? Czy naziemna telewizja cyfrowa sama się przeprogramowała i wrzuciła mi „Info” na pierwszy kanał? Nie! Zamiast porannego programu „Kawa czy herbata”, który zawsze nadawany był od godziny 6 do 8, wsadzono program TVP Info. I może miałoby to sens, tak jak w przypadku telewizji Polsat nadawany jest Polsat News czy gdyby na TVN transmitowano TVN24, które dostępne są tylko drogą satelitarną i w dodatku są kodowane. Transmitowanie TVP Info na TVP1 w dobie naziemnej telewizji cyfrowej, gdzie dostępna jest ona dwa kanały dalej, to już jakiś paradoks.

Rozumiem, że w wakacje nadawanie programu porannego typu „Kawa czy herbata” nie ma sensu. Włóżcie więc w ramówkę tak jak zwykle, stare seriale lub filmy. Po co oglądać coś, co dostępne jest dla wszystkich? Od 1 września wystartuje nowy kanał TVP Regionalna, by zdjąć lokalne programy z ramówki TVP Info i żeby stacja ta mogła nadawać swój program nieprzerwanie. To zapewne świetny pomysł, ale przerywanie TVP1 ramówką TVP Info to już odwrotność tego dobrego pomysłu. Czy prezesowi skończyły się pomysły, czy to po prostu zwykła oszczędność? Miliard złotych z abonamentu i wszechobecna reklama nie wystarczają na TVP1 TVP2 TVP Info i kilka kanałów radiowych? Nie jest tajemnicą, że inne kanały typu TVP Sport, Kultura czy Historia nie są finansowane z abonamentu.

Pytanie się tylko nasuwa, z jakich funduszy powstały komercyjne stacje TVP i jak są finansowane skoro nie są rentowne? Prezes dopłaca ze swoich, czy zrzucają się pracownicy. Tak tak, mogą się zrzucić, bo np., pan Tomasz Lis dostaje kilkaset tysięcy złotych za realizację programu „Tomasz Lis na żywo”. Niestety abonament i reklama nie wystarczają na pokrycie kosztów działania TVP i PR. Skąd więc brać? Oszczędza się tworząc nowe stacje telewizyjne, na których emitowane są archiwalne nagrania lub transmituje się „dwie anteny” na jednej – tak jak TVP Info w TVP1.

Opublikowany 2013-08-19
stat4u