Internet Polsatu LTE

Około rok temu Polsat wdrożył testowo internet LTE, który testowany był przez wybranych abonentów Cyfrowego Polsatu. Internet działa z prędkością do 100Mb/s i jest najszybszym bezprzewodowym internetem w Polsce. Od września 2011 roku dostępny jest on dla klientów, którzy chcą za tą usługę płacić.

Mieszkam na wsi i wiem, że dostęp do internetu to wielki bój. Gdyby nie pomysł jednego z mieszkańców na utworzenie własnej filmy zajmujacej się usługami internetowymi, dziś zmuszony bym był odbierać go za pośrednictwem sieci komórkowej, której zasięg w mojej miejscowosci jest słaby. LTE co prawda w tej chwili też nie błyszczy zasięgiem, ale wkrótce ma się to podobno zmienić. Pytanie tylko, czy zasięg to jedyny problem nowej usługi Polsatu?

Polsat chwali się przede wszystkim szybkością połączenia 100 Mb/s – jak mówią to najszybszy internet bezprzewodowy w Polsce. Podobno dzięki tej prędkości można oglądać 4 kanały telewizyjne w formacie HD bez zawieszania się obrazu. Ba, nawet ściągnięcie filmu w formacie DVD trwa kilka minut. Fajnie, tylko jak długo będziemy mieć możliwość oglądania 4 kanałów HD i ile filmów pobierzemy w formacie DVD?

Wynika więc z tego, że za 29 zł na miesiąc nie jesteśmy w stanie pobrac nawet jednego filmu DVD, ponieważ skończy się nam transfer. Stacji telewizyjnych w formacie HD również nie obejrzymy zbyt długo. Po wykorzystaniu limitu transferu za każdy następny zużyty Mb zapłacimy 2 grosze, czyli 20 zł za 1 GB. W nocy czyli od 00:00 – 08:00 po wykorzystaniu limitu dziennego za 1 GB zapłacimy 1 zł.

Po co więc Polsatowi taka prędkość internetu, skoro nie będzie można go wykorzystać? Wyobraźcie sobie, że kupujecie super szybki samochód, który może rozwinąć prędkość 350 km/h, ale przejechać może maksymalnie 3 km, a później przez resztę czasu stoicie na poboczu. Moim zdaniem rozwiązanie mobilnego internetu, w dodatku bardzo szybkiego z tak małym limitem transferu jest pomysłem poronionym. Rozumiem przez to, że w tej chwili jest on oferowany desperatom mieszkającym gdzieś w lesie, po za zasięgiem jakiejkolwiek innej sieci internetowej. W innym przypadku bez zniesienia limitów nie widzę tu przyszłości.

Opublikowany 2011-09-09
stat4u