Upadają darmowe blogi

Nie wiem czy to zauważyliście, ale coraz więcej darmowych dostawców hostingowych i blogowych kończy swoją działalność. Na początku b.r.  zamknięto blog.pl, teraz wyłączają republika.onet.pl, a także bloog.pl.

Wiele razy w swoim życiu zastanawiałem się, czy założyć bloga na darmowej platformie, czy wykupić serwer i domenę? Przez pierwsze lata funkcjonowania w internecie (lata 2000) korzystałem z blog.pl i republika.onet.pl. Po niedługim czasie wszystkie moje blogi działały już na płatnych serwerach i domenach.

Jeśli jest ktoś, kto chce zacząć blogować w internecie i będzie to robił z pasją przez lata, od razu polecam zakupić za parę złotych serwer i domenę. Masz wtedy pewność, że nikt strony nie zamknie, a twoja działalność w społeczności blogowej nie zniknie z dnia na dzień. A nawet jeśli serwer po jakimś czasie zniknie, to pobierzesz bazę danych i przeniesiesz ją w 10 minut na nowy serwer, ale pod tym samym adresem.

No dobra, blog.pl dał możliwość pobrania bazy danych, ale co z tego, jak adres przepada. Można powiedzieć, że z adresem strony jest jak z winem. – Im starszy, tym lepszy. Jest indeksowany w Google, zapewne ktoś dodał niejeden link do Twojej strony. Gdy znika adres strony internetowej, to tak, jakbyś wybudował dom, zburzył go i budował taki sam na nowo. Ponosisz ponownie koszty związane z jego budową. W przypadku adresu strony nie tylko pieniądze grają rolę, ale właśnie ten utracony i bezcenny czas, którego nikt nigdy ci nie zwróci. Google po czasie za indeksuje Twoją nową stronę, ale jej wpisy będą na szarym końcu.

Jeśli ktoś zastanawia się, czy blogować na bezpłatnych serwisach, czy na płatnym serwerze i domenie, to tak naprawdę nie należy stawiać pytania, czy mi się to opłaca? Należy zadać sobie pytanie, kiedy ten darmowy serwer pierdolnie i zamknie moją stronę? – A to zapewne jest tylko kwesta czasu…

stat4u