Siedem cudów natury

We wtorek 7 lipca, zakończy się pierwszy etap na wybór Siedmiu Cudów Natury. Na stronie new7wonders.com prowadzone jest głosowanie w siedmiu kategoriach. Głos może oddać każdy człowiek na świecie, wystarczy podać tylko e-mail, wybrać Siedem Cudów i potwierdzić nasz głos odbierając pocztę. Najważniejsze jest to, że w wyborach biorą udział również dwa rejony znajdujące się w Polsce – Mazury i Puszcza Białowieska. Na dzień 5 lipca, czyli dwa dni przed ogłoszeniem wyników Mazury prowadzą w swojej kategorii. Białowieża jest w troszkę gorszej sytuacji, zajmując piąte miejsce.

Wielkie Jeziora Mazurskie znalazły się w konkursie ze względu na imponującą liczbę ponad 2 tys. akwenów, zajmujących powierzchnię 486 km. Ich krajobraz został ukształtowany przez ostatnie zlodowacenie ok.14 000-15 000 lat temu. Ten obejmujący środkową część Pojezierza Mazurskiego region, w 30 proc. pokrywają lasy – grądy, bory sosnowe i mieszane. Mazury zostały zakwalifikowane w kategorii „Landscapes, Ice Formations”. Powiem Wam szczerze, że po przyjrzeniu się kontrkandydatom, nie widzę w tej chwili zagrożenia dla Mazur. Jest to zdecydowanie najpiękniejszy rejon w tej kategorii, a ja nawet nie spodziewałem się, że zrobi on na mnie tak olbrzymie wrażenie. Jeśli nie wiedziałbym, że to nasze Mazury, z pewnością moglibyście robić mnie w konia, że to piękne wyspy Australii. Zdjęcia możecie zobaczyć na polskiej stronie promującej ten region MazuryCydNatury.pl

Puszcza Białowieska znajduje się natomiast w kategorii „Forests, National Parks, Nature Reserves”. Jej powierzchnia to ok. 150 tys. ha (w tym 62 tys. ha na ternie Polski). Puszcza Białowieska to ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną. Stare, pierwotne drzewostany Białowieskiego Parku Narodowego i Puszczy Białowieskiej wyróżniają się obfitością martwego drewna w różnych stadiach rozkładu i obecnością gatunków typowych dla lasów naturalnych. Równie piękne miejsce, dające schronienie dziesiątkom gatunków zwierząt i roślin. Informację o parku znajdziecie na stronie BialowiezaForest.eu.

Po zakończeniu głosowania (7 lipca) na nowej liście znajdzie się 77 cudów natury, z których eksperci pod przewodnictwem byłego dyrektora generalnego UNESCO, Federico Mayora wybiorą 21 kandydatów. Od 21 lipca internauci będą głosowali na nich przez kolejne 2 lata. W 2011 r. władze fundacji „New7Wonders” ogłoszą ostateczną listę 7 Cudów Natury.

Fajnie by było, gdybyśmy mieli w swoim kraju cud natury. Bliżej tego celu są Mazury, które w razie zwycięstwa będą miał ogromną i całkowicie darmową promocję. Bierzcie się więc do roboty i zagłosujcie na nasze, naprawdę przepiękne rejony. Wystarczy podać e-mail, kilka danych oraz wybrać rejony i oddać głos. Więcej szczegółów na temat głosowania znajduje się tutaj. Bezpośredni link do głosowania znajduje się pod tym adresem. Na koniec dodam, że warto zobaczyć ranking oraz obejrzeć fotogalerię wszystkich nominowanych regionów.

Opublikowany 2009-07-06
stat4u