Przyjrzyjmy się rachunkowi za prąd
13 stycznia 2018
Tagi: , , ,

Pewnie wszyscy to wiedzą, ale i tak mam ochotę podzielić się tą informacją. Co dwa miesiące dostaję rachunek za prąd. Ostatnio postanowiłem obliczyć, ile tak naprawdę kosztuje kWh (kilowatogodzina).

Z rachunku wynika, że jedna kWh kosztuje 0,24 złotego. Zużyłem 328 kWh, więc zapłaciłem za sam prąd 79,18 zł netto. Do tego rachunku doliczają mi następujące opłaty:

Za zużyte kWh zapłaciłem więc 79,18 zł + wyżej wymienione opłaty 108,13 zł. W sumie daje to wynik 187, 31 zł. Ale od czego mamy państwo? Od tego, by płacić podatki, więc do tej kwoty doliczamy podatek VAT 23% w wysokości 43,08 zł. W sumie rachunek opiewa na kwotę 230,39 zł.

Morał z tej bajki jest taki, że kWh kosztuje według operatora 0,24 zł, ale faktycznie zapłaciłem 0,70 zł. I tak oto, zmieniając operatora kompletnie nie zwracaj uwagi na to ile kosztuje kWh. Stawka ta jest różna i waha się między 0,20-0,30 zł. Zwracaj uwagę na wysokość opłat dodatkowych, które wchodzą w skład rachunku, bo to one głównie dają nam po kieszeni. W moim przypadku faktyczny koszt kWh to 34,5% wartości otrzymanej faktury.

Sprawa wygląda tak, że im mniej zużyjesz prądu, tym faktycznie więcej płacisz za kilowatogodzinę. Gdybym np., zużył 50 kWh w ciągu okresu rozliczeniowego, to zapłaciłbym 64,11 zł, co w przeliczniku przełożyłoby się na to, że 1 kWh kosztowałaby mnie 1,28 zł.

Zrobiłem w Exel-u plik, który automatycznie podlicza, ile faktycznie zapłacisz za rachunek. Wystarczy tylko wpisać w polu B6 ilość zużytych kWh, a rachunek sam się podliczy. Oczywiście musisz także zmienić ewentualne stawki za dodatkowe opłaty czy koszt kWh (pola od C6-C12). Arkusz pobierz stąd.

« Następny wpis
Ostatnimi czasy zainteresowałem się historią “Wampira z Zagłębia”, który na przełomie lat 60-tych i 70-tych mordował kobiety. Najpierw
Poprzedni wpis »
Wirtualnemedia.pl podały informację, że 20 lutego 2018 roku wystartuje nowy kanał telewizyjny prezentujący w 80-procentach muzykę jazzową.
Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.