Polska na mistrzostwach Europy wystąpi po raz drugi

Zastanawiałem się ostatnio, dlaczego nasza reprezentacja gra dopiero po raz drugi w finałach mistrzostw Europy w ponad 50-letniej historii turnieju. W Polsce i na Ukrainie to już czternasty z rzędu turniej, a my dopiero cztery lata temu uzyskaliśmy awans po raz pierwszy, a w tym roku awans mamy z urzędu, jako gospodarz turnieju. Dlaczego nie udawało się to Polakom za czasów świetności „Orłów Górskiego”, którzy zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach świata w piłce nożnej w 1974 roku?

W odnalezieniu odpowiedzi na pytanie zacząłem przeglądać historię wszystkich turniejów EURO. Pierwszy turniej odbył się w 1960 roku we Francji i brały w nich udział tylko 4 zespoły. Awans czterech zespołów do finałów EURO miało miejsce w pięciu kolejnych turniejach i dopiero w 1980 roku, do finałów awansowało 8 zespołów. Ta sytuacja z kolei utrzymywała się do 1992 roku włącznie, czyli w czterech turniejach. Wydaje się więc, że awans do mistrzostw Europy był trudniejszy niż awans do mistrzostw świata w piłce nożnej.

… W 1992 roku, z turnieju w Szwecji w którym brało udział 8 zespołów wycofano drużynę narodową Jugosławii, która prowadziła działania wojenne na terenie Bośni. To właśnie wtedy czystym zbiegiem okoliczności Jugosławię zastąpili Duńczycy, którzy tuż przed rozpoczęciem mistrzostw zjechali z urlopów, by wystąpić w turnieju. O dziwo to oni zdobyli mistrzostwo starego kontynentu…

Mam wrażenie, że to właśnie wydarzenie dało do myślenia władzom UEFA. Skoro przypadkowy awans Duńczyków dał im tytuł najlepszej drużyny w Europie, to dlaczego nie dać szans większej ilości drużyn? Od ME w 1996 roku w Anglii, w turnieju brało już udział 16 drużyn, podzielonych na cztery grupy po cztery zespoły. To praktycznie od tego roku awans do mistrzostw Europy był już łatwiejszy. Niestety w tamtym czasie nasza reprezentacja grała już słabo i awans do turnieju był niemożliwy.

Na szczęście w 2008 roku na mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii nasza reprezentacja już wystąpiła. Pod wodzą holenderskiego szkoleniowca Leo Beenhakkera uzyskaliśmy historyczny awans z pierwszego miejsca w grupie, wyprzedzając Portugalczyków. W tym roku turniej rozgrywany będzie w Polsce i na Ukrainie i awans mieliśmy już zapewniony jako gospodarz. Nie wyobrażam sobie, by zabrakło Polski w kolejnym turnieju w 2016 roku we Francji, bo wtedy bezpośredni awans do pierwszej fazy turnieju ma otrzymać aż 24 zespoły!

Opublikowany 2012-06-07
stat4u