Platforma cyfrowa TVP

15 września 2009 r. Telewizja Polska uruchomiła pierwszą, bezpłatną część cyfrowej platformy i rozpoczęła realizację zaleceń wynikających z projektu Strategii Cyfryzacji kraju, opracowanego przez Międzyresortowy Zespół ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej. Jednocześnie Zarząd TVP S.A. skierował do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek koncesyjny potrzebny do rozprowadzania pełnego pakietu programów.

Powstanie platformy cyfrowej leży w interesie polskiego widza, który po jej uruchomieniu otrzyma bezpłatny dostęp do najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszej cyfrowej technologii w odbiorze kanałów Telewizji Polskiej oraz innych wybranych kanałów, nawigowanych przez nowoczesne i funkcjonalne dla widza EPG (Electronic Program Guide).

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom model programowy platformy TVP S.A. zakłada stworzenie platformy satelitarnej składającej się z trzech segmentów:
– platformy całkowicie bezpłatnej oferującej klientom dostęp do podstawowych i najpopularniejszych obecnie programów telewizyjnych TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD, TVP Kultura, TVP Historia, TV Polonia oraz polskich kanałów typu free to air, wynajmujących od TVP miejsce na transponderach satelitarnych: TV Puls, TV Trwam,
– dostęp do kanałów Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, który będzie możliwy po wniesieniu jednorazowej opłaty pokrywającej koszt karty abonenckiej,
– platformy płatnej bazującej na modelu à la carte, który w szerokim zakresie nie występuje na polskim rynku. Model ten zakłada możliwość opłacania przez klienta oglądania pojedynczych kanałów, a nie ich pakietów, bez wiązania się długotrwałą umową.

Kompletna platforma cyfrowa TVP pojawi się na rynku po uzupełnieniu do końca roku kolejnych jej segmentów. Nie wiadomo jeszcze jakie stacje telewizyjne pokażą się w ostatnim – płatnym segmencie. Jak podkreślił Farfał, na tym etapie trwają rozmowy z poszczególnymi stacjami, ale przed podpisaniem umów nie może tego zdradzić.

Dla mnie platforma ta nie miałaby większego sensu bytu, jednak na jej plus przemawia możliwość kupowania abonamentu na poszczególne kanały, a nie całe pakiety. Prawdopodobnie zmusi to inne platformy cyfrowe (Cyfra+, Cyfrowy Poslat, n), do uruchomienia podobnych usług lub obniżenia cen. Teraz posiadając pakiet Cyfry+ za 60 zł, płace za dużą ilość kanałów, które w ogóle mnie nie interesują. Dlatego w niedalekiej przyszłości mocno pomyśle o uzbrojeniu się w odpowiedni odbiornik cyfrowy telewizji satelitarnej, do odbioru platformy TVP.

Jedyna rzecz która mnie zastanawia, to czy będzie trzeba mieć uregulowany abonament, żeby otrzymać kartę kodową, czy nie. Jeśli to byłoby warunkiem jej zakupu, to chyba wielu polaków szybko zrezygnuje z pomysłu TVP, a ja będę wśród nich. Pozostaje nam poczekać do końca roku, by dowiedzieć się jakie kanały płatne uzupełnią ofertę platformy i jaki będzie ich koszt.

stat4u