Nowe zasady na M.Ś. w Brazylii

15 sierpnia 2010
Kategoria: Futbol tagi:

Federacja piłkarska FIFA, chce wprowadzić zmiany w przyznawaniu punktów w piłkarskich mistrzostwach świata. W fazie grupowej mecze kończące się remisem, miałyby być kończone rzutami karnymi. W przypadku remisu w fazie play-off, w dogrywce decydowałaby złota bramka, czyli kto pierwszy ten lepszy. Jeśli przez czas dogrywki (2×15 minut) nie byłoby rozstrzygnięcia, dochodziłoby do serii rzutów karnych.

W fazie grupowej nie mógłby paść remis, któraś z drużyn musiałby rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść. Ta zasada byłaby pewnie z korzyścią dla słabszych drużyn, bo jak wiemy rzuty karne to swojego rodzaju loteria, którą każdy wygrać może i przegrać również. Załóżmy, że w grupie spotyka się Polska z Brazylią. Jeśli to możliwe, Polacy do 90 minuty „stoją w bramce” i bronią się rozpaczliwie. Brazylijczycy cały mecz nas gniotą i szturmują, jednak zamurowana bramka nie daje się odczarować. Dochodzi do rzutów karnych, w których „nasi” są lepsi. Polacy za murowanie bramki i obniżanie poziomu widowiska dostają punkty, a Brazylia po pięknym meczu w swoim wykonaniu, niestety szukać ich musi w kolejnym meczu. Oczywiście możliwy jest też scenariusz, w którym „kopciuszek” mistrzostw po dość dobrym spotkaniu i remisowym wyniku np., z poprzednim mistrzem świata, uległby z nim w karnych.

Uważam, że remis jest nieodłącznym elementem meczów piłkarskich, ponieważ niektóre z nich kończąc się innym wynikiem, są po prostu niesprawiedliwe – tak często się mówi. Wprowadzanie nowych zasad, które nie daj Bóg, przeniosłyby się później na inne rozgrywki przypominałoby mi ligę amerykańską MLS.

Co do złotego gola, to przerabialiśmy to w mistrzostwach świata we Francji. Pomysł dłużej się nie utrzymał, bo według mnie był poroniony. Zasada kto pierwszy ten lepszy, może obowiązywać w różnego rodzaju wyścigach, a nie powinno w piłce nożnej. To właśnie w meczach w fazie play-off, gdzie nie ma rozstrzygnięcia od razu powinny być rzuty karne. Dogrywka, w której jedna jak i druga drużyna grać będą asekuracyjnie by nie stracić gola, mogłaby raczej nudzić niż emocjonować.

Jestem za tym, by nie uciekać od remisów w fazie grupowej, a dogrywkę w fazie play-off od razy zastąpić rzutami karnymi. Na szczęście na razie pomysły te zostały tylko przedstawione jako propozycja, a nie ostateczne rozwiązanie. Mam jednak nadzieję, że FIFA nie okaleczy następnego mundialu, który rozgrywany będzie w Brazylii w 2014 roku…