Nowe oznaczenia wiekowe

Od kilku dni zauważalne są na ekranie telewizora nowe oznaczenia wiekowe, które to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostosowała do wymogów Unii Europejskiej. Wszystkie znaki teraz znajdują się w kwadracie, różnią się kolorem i treścią. Największe zmiany dotyczą przede wszystkim oznaczeń „bez ograniczeń wiekowych” oraz „dozwolone od lat 18”. Reszta, czyli przedziały wiekowe pozostawiono bez zmian – „dla małoletnich od lat 7, 12 i 16”.

Zmiany te dały mi się już we znaki. Stacje pod szyldem TVP mają tak wielkie oznaczenia, że wielkość logo każdego z nich to mały pikuś w porównaniu do przedziałów wiekowych. Inne stacje też szaleją z wielkością, wyjątkiem są jak zwykle kanały należące do Canal+. Tu oznaczenia nie dość, że są niewielkie w porównaniu z innymi stacjami, to jeszcze są lekko przeźroczyste.

A tak swoją drogą zastanawiam się, po jaki wał wprowadzono w ogóle te oznaczenia. Wydaje mi się, że KRRiT nie powinna zrzucać z siebie ciężaru kontrolowania mediów poprzez nakazanie stacjom telewizyjnym narzucania dodatkowego oznaczenia. Co z tego, że o godzinie 14 w telewizji publicznej nadany jest film z oznaczeniem „dla małoletnich od lat 12”, a biega w nim roznegliżowana dziewczyna. Takie filmy nadane powinny być po godzinie np., dwudziestej, gdzie większość dzieci już śpi. W dodatku te oznaczenia szpecą nasze odbiorniki. Ciekawe, czy w czasach gdy format obrazu 3D stanie się standardem, oznaczenia te będą pływać po ekranie lub trzymane będą przez bohaterów filmu?

Opublikowany 2011-08-29
stat4u