Kampania „Polska jest numerem 1”

Telewizja Polska słynie ostatnio z przedziwnych kampanii reklamowych, mających na celu poprawienie ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Włączając radio często słyszałem reklamę, a w sumie dwie reklamy. Jedna wersja w języku niemieckim, druga w języku francuskim. Osoby z tych krajów wychwalały Polskę, nie mogąc uwierzyć że odniosły na tym polu sukces. W spocie mówią też, że znają wielu polaków i o dziwo nikt im się tym nie pochwalił. W pewnym momencie reklama się urywa…

Zastanawiałem się, co to może być za reklama. Myślałem, że Donald chciał się czymś pochwalić, ale powie o tym później. Okazało się, że jest to reklama która wyszła spod skrzydeł Telewizji Polskiej. Polska jest numerem jeden w Europie w niepłaceniu abonamentu. Takie hasło przyświeca ów kampanii i zastanawiające jest, czym się tu chwalić? Reklama stworzona w sposób taki, jakby TVP chwaliła się, że jest najlepsza w osiąganiu najgorszych wyników. To troszkę nieładnie podawać Polaków do wiadomości publicznej. Przecież abonamentu nie płacę ja, ty i oni. Jest nas przecież kilka milionów.

Moim zdaniem wydawanie pieniędzy na dziwne kampanie jest nieuzasadnione, z drugiej zaś jest jedynym wyjściem by ktoś zauważył problem. Telewizja Polska stoi pod przysłowiową ścianą. Z jednej strony od lat politycy nie potrafią załatwić tej sprawy, aby nie obniżyć swoich morali na scenie polityczniej. Premier w wystąpieniu telewizyjnym namawiał Polaków, by ci nie płacili abonamentu. Na końcu stoją zwykli obywatele, którzy biorąc sobie to do serca nie płacą go i nikt nie ma prawa z nich ściągnąć tej daniny.

TVP więc stara się dotrzeć spotami nie tylko do zwykłych abonamentowych leserów, ale przede wszystkim do kolejnych mediów, by te nagłaśniając sprawę, ryły pole do politycznego rozwiązania problemu. Patrząc jednak na układ partii politycznych w sejmie wydaje się, że tylko PiS chciałby załatwić sprawę jak się należy. Nasuwają się jednak dwa pytania. Dlaczego PiS tego nie zrobić gdy rządził? Dlaczego obecny rząd nie robi nic, aby zdelegalizować abonament?

Odpowiedz jest jedna i bardzo prosta. Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za media publiczne. Nakaz płacenia abonamentu zrzuciłby rząd ze stanowiska, a zdelegalizowanie go sprawiłoby, że musieli wziąć na swoje barki odpowiedzialność za rychły upadek TVP. Tak źle i tak nie dobrze. Lepiej więc zachować się jak sąsiad, który udaje że nie widzi problemów innych…

Opublikowany 2012-01-07
stat4u