Dodajemy polskie znaki do czcionki

Pamiętam, jak 2 lata temu chciałem skorzystać z czcionki, która nie posiadała polskich znaków. Ponieważ nie znałem się wtedy na edycji czcionek, postanowiłem dać zlecenie freelancerom, by zajęli się tym zadaniem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że najtańsza oferta opiewała na kwotę 150 złotych, a po przysłowiowej bandzie poleciał facet, który legitymował się słowem „inżynier”. – Chciał za edycję czcionki 450 złotych!

Nic z tego. Nie dałem się wydymać na wyimaginowane kwoty. Postanowiłem, że sam się nauczę edytowania czcionek. Do tego celu polecam z całego serca program FontCreator na PC. Co prawda jest płatny, ale te kilkadziesiąt dolarów daje możliwość edytowania czcionek własnoręcznie, bez limitu i w bardzo szybkim czasie.

Najlepsze w tym programie jest to, że dodanie do czcionek polskich znaków to praca na około 5 minut. Wystarczy ten pierwszy raz przejść przez wszystkie wymienione poniżej kroki, a kolejne czcionki będziecie edytować coraz szybciej. Po kilku przerobieniach, będziecie mogli edytować 10 do 12 czcionek na godzinę.

Rozumiem, że kupiliście program FontCreator. Uruchomiliście go i czekacie na pierwsze kroki ode mnie.

1. Otwórz czcionkę, którą chcesz edytować.

ikona

2. Kliknij ikonę , by dodać polskie znaki. Znajduje się ona w górnym menu.

ikona-mala

3. Po otworzeniu „Insert Characters”, skopiuj poniższe znaki i wklej w miejsce zaznaczona na obrazku poniżej:

Skopiuj te znaki:
$104, $106, $118, $141, $143, $D3, $15A, $179, $17B, $105, $107, $119, $142, $144, $F3, $15B, $17A, $17C

fontcreator-dodajemypolskieznaki

4. Kliknij OK

5. Pojawią się na liście litery, które chcesz dodać. Jeśli czcionka zawiera w sobie jakieś polskie znaki np, „ó, Ó, ł, Ł” to one się nie pojawią na liście i nie będą zdublowane. Pojawią się tylko te, których jeszcze nie ma.

fontcreator-polskieznaki

6. Załóżmy, że brakuje w czcionce znaków „Ą, ą, Ę, ę, Ś, ś, Ź, ź….”. Najlepiej skopiuj litery nie zawierające „ogonków” i wklej je w miejsce brakującej litery np., skopiuj (CTRL+c) dużą literę „A” i wklej (CTRL+v) ją w miejsce dużej litery „Ą”. W ten sposób skopiuj wszystkie odpowiedniki brakujących liter. Pozostaje Ci teraz dodać „ogonki” w odpowiednie miejsca.

fontcreator-litery

7. Teraz dla wszystkich liter należy dodać ogonki i kropki. Dla tych zawierających ogonki najlepiej otworzyć dużą literę „Ó”, i skopiować ogonek na „O”. Jeśli nie ma tej litery w czcionce, skopiuj przecinek (,). Dla literek „Ż, ż” skopiuj kropkę. Dla liter „Ł, ł” skopiuj znak „slash” (/), wklej do liter, ewentualnie zmniejsz znak i obróć.

fontcreator-kreska

8. Efekt końcowy wygląda tak:

fontcreator-gotowe

Gdyby ktoś nie potrafił ogarnąć problemu, może obejrzeć instrukcję wideo, jak edytować czcionkę za pomocą programu FontCreator.

Opublikowany 2014-11-30
stat4u