Dodajemy polskie znaki do czcionki

Pamiętam, jak 2 lata temu chciałem skorzystać z czcionki, która nie posiadała polskich znaków. Ponieważ nie znałem się wtedy na edycji czcionek, postanowiłem dać zlecenie freelancerom, by zajęli się tym zadaniem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że najtańsza oferta opiewała na kwotę 150 złotych, a po przysłowiowej bandzie poleciał facet, który legitymował się słowem „inżynier”. – Chciał za edycję czcionki 450 złotych!

Nic z tego. Nie dałem się wydymać na wyimaginowane kwoty. Postanowiłem, że sam się nauczę edytowania czcionek. Do tego celu polecam z całego serca program FontCreator na PC. Co prawda jest płatny, ale te kilkadziesiąt dolarów daje możliwość edytowania czcionek własnoręcznie, bez limitu i w bardzo szybkim czasie.

Najlepsze w tym programie jest to, że dodanie do czcionek polskich znaków to praca na około 5 minut. Wystarczy ten pierwszy raz przejść przez wszystkie wymienione poniżej kroki, a kolejne czcionki będziecie edytować coraz szybciej. Po kilku przerobieniach, będziecie mogli edytować 10 do 12 czcionek na godzinę.

Rozumiem, że kupiliście program FontCreator. Uruchomiliście go i czekacie na pierwsze kroki ode mnie.

1. Otwórz czcionkę, którą chcesz edytować.

ikona

2. Kliknij ikonę , by dodać polskie znaki. Znajduje się ona w górnym menu.

ikona-mala

3. Po otworzeniu „Insert Characters”, skopiuj poniższe znaki i wklej w miejsce zaznaczona na obrazku poniżej:

Skopiuj te znaki:
$104, $106, $118, $141, $143, $D3, $15A, $179, $17B, $105, $107, $119, $142, $144, $F3, $15B, $17A, $17C

fontcreator-dodajemypolskieznaki

4. Kliknij OK

5. Pojawią się na liście litery, które chcesz dodać. Jeśli czcionka zawiera w sobie jakieś polskie znaki np, „ó, Ó, ł, Ł” to one się nie pojawią na liście i nie będą zdublowane. Pojawią się tylko te, których jeszcze nie ma.

fontcreator-polskieznaki

6. Załóżmy, że brakuje w czcionce znaków „Ą, ą, Ę, ę, Ś, ś, Ź, ź….”. Najlepiej skopiuj litery nie zawierające „ogonków” i wklej je w miejsce brakującej litery np., skopiuj (CTRL+c) dużą literę „A” i wklej (CTRL+v) ją w miejsce dużej litery „Ą”. W ten sposób skopiuj wszystkie odpowiedniki brakujących liter. Pozostaje Ci teraz dodać „ogonki” w odpowiednie miejsca.

fontcreator-litery

7. Teraz dla wszystkich liter należy dodać ogonki i kropki. Dla tych zawierających ogonki najlepiej otworzyć dużą literę „Ó”, i skopiować ogonek na „O”. Jeśli nie ma tej litery w czcionce, skopiuj przecinek (,). Dla literek „Ż, ż” skopiuj kropkę. Dla liter „Ł, ł” skopiuj znak „slash” (/), wklej do liter, ewentualnie zmniejsz znak i obróć.

fontcreator-kreska

8. Efekt końcowy wygląda tak:

fontcreator-gotowe

Gdyby ktoś nie potrafił ogarnąć problemu, może obejrzeć instrukcję wideo, jak edytować czcionkę za pomocą programu FontCreator.

Komentarze:

  Mimo, że zrobiłem tak jak piszesz. Po exporcie nie wyświetla nowych liter. Kombinuje na różne sposoby ale jakoś nie idzie:/

  Odpowiedz

   Ustalmy. Zrobiłeś tak jak ja w poradniku, tym samym programem. Zapisałeś czcionkę i…

   1. Do czego używasz tej czcionki? Czy w jakimś programie graficznym? – Jeśli tak, to należy zainstalować czcionkę raz jeszcze na komputerze.

   2. Jeśli używasz jej na stronie, najlepiej przerobić ją na fontsquirrel.com używając przy tym opcji SUBSETING > CUSTOM SUBSETING i zaznaczając polską czcionkę POLISH.

   Odpowiedz

   Zwarty – u mnie ten sam problem ze znikającymi literami.
   Pomogła przesiadka na starszą wersję FontCreatora (6.0). Teraz czcionki po edycji eksportuje mi poprawnie.

  Zrobiłam tak, jak mówiłeś, ale po stworzeniu czcionki zjada mi odstępy w niej. Musze wstawiać ręcznie dwie spacje po każdej dodanej literze, bo inaczej na siebie zachodzą. Co ja źle zrobiłam? xD

  Odpowiedz

   Nie wiem czy to zależy od wersji programu jakiego używasz. Pamiętaj, żeby nie ruszać liter podczas dodawania ogonków. Może podczas dodawania został usunięty znak spacji(?). Nie wiem co mam poradzić, ale postaraj się otworzyć w tym programie czcionkę oryginalną, zmodyfikować jedną literę, zapisz i sprawdź czy dzieje się to samo.

   Odpowiedz

   Jeżeli nadal potrzebujesz pomocy z fontem to tutaj rozwiazanie:

   Wejdź w literkę, która ma złe odstępy, następnie zaznacz wszystko (ctrl+a) i przesuń ją tak, aby znajdowała się między pionowymi czerwonymi liniami (tymi przerywanymi). Jeżeli nie będzie pasowało możesz przesunąć także linię z prawej strony tak, by dopasowała się do literki.
   Pamiętaj o zostawieniu małych odstępów, by wyrazy się nie zlewały 🙂

  Jak ściągnąć?

  Odpowiedz

  JAK ŚCIĄGNĄĆ?!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

stat4u