4 lutego 2013 | Blog

Kojarzycie reżysera Alfreda Hitchcocka? Tego co nagrał filmy takie jak „Psychoza” i „Ptaki”. Jego filmy stały się klasykami z gatunku kryminału i thrillera. Jestem fanatykiem jego seriali z cyklu „Alfred Hitchcock Przedstawia”, w których prezentował nagrania z morałem. Bardzo dobrze pamiętam aktorkę z filmu „Ptaki” Tippi Hedren, śliczną blondynkę, która wpadła w oko samemu reżyserowi Hitchcockowi. Piszę o tym nie przez przypadek. Obejrzałem film „Dziewczyna Hitchcocka”, w którym przedstawiono losy młodej i pięknej aktorki oraz starego i brzydkiego reżysera…

tippi hedren

Przyznam się szczerze, że film ten zniesmaczył mnie do Hitchcocka, którego dokonania uważam za mistrzowskie. Człowiek legenda, który w filmie przedstawiony został jako facet o kamiennym sercu, niezwykle aroganckiego, zakochanego w sobie kretyna, który mimo wieku pragnął podbić serce młodej kobiety. Dał jej sławę, ale także ją zniszczył. Nie zapowiadała się na dobrą aktorkę, ale jednak postanowił zaangażować ją do filmu z powodów oczywistych. Dobierał się do niej, gnębił ją powtarzając trudne sceny 50-krotnie. Nękał, wydzwaniał, wyznawał miłość i szantażował.

Nagrał z nią dwa filmy. Pierwszy „Ptaki”, za który Hedren otrzymała Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki. Drugi „Marnie”, który był ostatnim filmem nagranym wspólnie przez tego reżysera i tą aktorkę. To był ostatni film Hitchcocka, który uznany został za kultowy. Hitchcock zaproponował kobiecie dalszą współpracę w zamian za seks, mówiąc o tym bez skrępowania i uczuć. Zakochał się w pięknej kobiecie z ekranu, którą sam wykreował i jej dalszą karierą chciał sterować ze wspólnego łoża. To dziwne i niesmaczne biorąc pod uwagę fakt, że tym samym zniszczył życie i karierę dobrze zapowiadającej się aktorki. Nie zgodziła się na ten układ i postanowiła zerwać kontakt z Hitchcockiem zaraz po zakończeniu zdjęć do filmu.

Słyszałem wiele o Hitchcocku, ale głównie o jego dokonaniach reżyserskich. Szanowany i do dziś lubiany przez miliony ludzi, został przedstawiony w filmie „Dziewczyna Hitchcocka” jako brutalny, bez skrupułów, gruby jak dwa związane balony, niski, łysy i niezwykle brzydki facet, który mimo tego że miał żonę, podbijał do młodej kobiety. Istny szok dla kogoś, kto o tej historii nic nie wiedział. Jeszcze większy dla tych, którzy szanowali starszego pana za jego dokonania. Polecam film „Dziewczyna Hitchcocka”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

stat4u