„Dziennik Telewizyjny”

Każdy z Was powinien wiedzieć, że codziennie o godzinie 19:30 na TVP 1 nadawane są wiadomości. Wcześniej jednak, za czasów „komuny”, główny program informacyjny nosił nazwę „Dziennik Telewizyjny”. Kiedyś jeden z satyryków – Jacek Fedorowicz robił sobie „jaja” z tego programu i z tą samą czołówką zaczynał swój prześmiewczy program dezinformacyjny, a raczej satyryczny. Dziś, po ponad 20 latach od zmiany nazwy głównego programu informacyjnego, możemy je oglądać każdego dnia na dzień dobry i dobranoc w TVP Historia. Codziennie o godzinie 8:00 oraz przed północą możemy obejrzeć główne wydanie „Dziennika Telewizyjnego” z lat 80-tych.

Same wiadomości są dość nudne, ale patrząc na tamte realia, a przede wszystkim na politykę propagandową, wszystko w Polsce było wręcz idealne. Od czasu do czasu pokazano polaków, którzy w godzinach pracy pili alkohol, lub zataczając się wsiadali za kierownicę i jechali. Ale zwykły obywatel był wtedy wrogiem systemu komunistycznego, więc jego można było pokazać w złym świetle. Co ważne, TVP Historia odtwarza programy z tego samego dnia, którego jest nadawana – jeśli „D.T.” emitowany jest 15 grudnia, to pochodzi z tego samego dnia. Ostatnio pokazywany był „odcinek” z roku 1984.

Zaraz po głównym wydaniu dziennika, możemy obejrzeć sport i pogodę. Fajnie popatrzeć, jak gole strzelają nasi piłkarze w ligach europejskich. Fajnie też popatrzeć jaka pogoda była ćwierć wieku temu. Fajnie zobaczyć, że między informacjami, sportem i pogodą nie ma reklam. Jeśli macie kanał TVP Historia, polecam Wam przenieść się w tamte czasy tym bardziej, że pewnie tak samo jak ja, niewiele pamiętacie z tamtego okresu…

TVP Historia dostępna jest FTA z satelity Astra
– częstotliwość 10 862 MHz
– polaryzacja pozioma H
– SR – symbol rate 22 Msymb/s
– FEC 7/8

Opublikowany 2010-12-13
stat4u