Dettol – fanaberia czy zagrożenie?

W telewizji pojawiła się reklama bezdotykowego pojemnika na płyn. Wystarczy podłożyć dłoń pod dozownik, a on sam wypuści odmierzoną dawkę mydła. Ma to na celu zmniejszyć ilość zarazków, które moglibyśmy zgarnąć z zabrudzonego przycisku na pojemniku. Pytanie tylko, czy firma zajmująca się tymi produktami chce sprzedać pojemnik, bo jest to ciekawy gadżet, czy rzeczywiście martwi się o nasze „rączki”?

Wydaje się, że po ś.p. Rysiu z serialu „Klan” firma Dettol przejęła namawianie nas do higienicznego trybu życia. Mycie dłoni rzeczywiście ma olbrzymie znaczenie dla naszego zdrowia, ale czy to już nie jest lekka przesada? Jeśli nie dotkniemy przycisku na dozowniku, to zakręcimy kran, wytrzemy ręce w używany ręcznik i otworzymy drzwi łazienki. Później pójdziemy do kuchni, dotkniemy czajnika, szklanki, aż w końcu usiądziemy na kanapie i wypijemy herbatę.

Wydaje się, że taki scenariusz ma miejsce bardzo często, a według firmy Dettol jest to niehigieniczne, niezdrowe i niedopuszczalne. Dlatego idąc tym tropem wypuścili na rynek nie tylko dozownik, ale także odpowiednie płyny czyszczące dla łazienki, kuchni i pokoju. W takiej sytuacji przerażona Pani domu zmuszona jest zakupić nie tylko dozownik, ale także inne środki czystości. Przecież nie chciałaby świadomie zabić swojego dziecka – prawda?

Wychodząc z założenia, że reklamowany pojemnik jest nam niezbędny do życia, kupujemy jeszcze inne produkty, których wcześniej nie używaliśmy. Co prawda w portfelu mamy 300 złotych mniej, ale jesteśmy już bezpieczni. Nawet po zakupy nie musimy wychodzić z domu (przecież musielibyśmy dotknąć klamki i wyjść na powietrze), korzystając ze sklepów internetowych. Teraz mamy sterylny dom, z którego nie powinniśmy wychodzić.

Opublikowany 2012-02-27
stat4u