Budujemy stadiony

Już za trzy lata w naszym kraju rozegrany zostanie turniej Euro 2012. To trzecia z największą oglądalnością impreza na świecie. Cały glob patrzył będzie tu na poczynania piłkarzy. Dzięki temu turniejowi, w naszym kraju jest okazja na wybudowanie pięknych stadionów, których do tej pory w ogóle nie było. To troszkę dziwna sytuacja, bo mieszkając w tak dużym kraju, gdzie piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową, a nie ma stadionu na którym mogłaby grać choćby reprezentacja. Na szczęście ta sytuacja szybko się zmienia, bo na Euro 2012 wybudowanych będzie aż sześć stadionów mimo, że w samym turnieju będą brały udział tylko cztery z nich.

Ponieważ Euro 2012 rozgrywane będzie na boiskach w Polsce i Ukrainie, każdy z krajów miał do obsadzenia po cztery miasta, które gościć będę piłkarzy oraz po dwa miasta rezerwowe. U nas cztery pierwsze zgłoszone tj., Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk to miasta, w których rozgrywane będą mecze. Kraków i Chorzów nie będą gościć u siebie turnieju, ale na szczęście budowa i modernizacja tych obiektów nie została wstrzymana. Poza tym budowane będą jeszcze inne obiekty piłkarskie, które z Mistrzostwami Europy nie będą mieć nic wspólnego. Wszystko po to, aby nie występować w polskiej Ekstraklasie jako Kopciuszek. Jeśli chce się podjąć walkę, trzeba dorównać najlepszym. Stadiony które będą mieć wymienione wyżej miasta, przekraczać będą 40 tyś miejsc, z wyjątkiem stadionu Wisły, gdzie będzie to liczba nieco ponad 30 tysięcy. Zagłębie Lubin i Korona Kielce, mają już gotowe ładne kameralne obiekty piłkarskie, których pojemność jest adekwatna do wielkości miasta. W ich ślady idą również inne miasta, choćby takie jak Białystok, Zabrze, Cracovia czy Legii, a w niedalekiej przyszłości również Łódź. Warto również dodać, że i mniejsze firmy piłkarskie starają się stworzyć kameralne stadiony o pojemności zbliżonej do dwudziestu tysięcy. Są to Piast Gliwice, Odra Wodzisław, Polonia Bytom, GKS Katowice czy Zagłębie Sosnowiec. W tych jednak klubach wszystko jest na etapie planowania i szukania funduszy na ich budowę.

Oglądane przeze mnie prawie codziennie fotorelacje pochodzące prosto z budowy oraz przeglądane najświeższe informacje o budowaniu kolejnych obiektów, dają mi dużo radości i optymizmu. Pod tym względem jest całkowicie pewien, że Euro zostanie rozegrane bez wstydu. Szczególnie pięknym projektem jest stadion narodowy w Warszawie. Przypominał on będzie wielki wiklinowy koszyk, który świecił się będzie w barwach na biało-czerwonych. Na tym właśnie 50cio tysięcznym obiekcie nastąpi uroczyste otwarcie turnieju. Projekt gdańskiego obiektu też wygląda wyśmienicie. Kolorem i kształtem przypominał będzie bursztyn. Pierwotnie nazywać się miał „Baltic Arena”, jednak to tylko nazwa robocza. Planowana jest „sprzedaż” nazwy sponsorowi, tak jak zrobiło to Zagłębie Lubin, nazywając obiekt „Dialog Arena”, którego właśnie firma telekomunikacyjna Dialog jest sponsorem. Pozostałe dwa obiekty, we Wrocławiu przypominać będzie latający spodek, a w Poznaniu kojarzy mi się z wielką membraną głośnikową. Poznański stadion budowany jest w bardzo szybkim tempie i ukończony ma być w połowie 2010 roku. Trzy pozostałe mają dopiero fundamenty lub są w trakcie ich wylewania.

Bardzo się ciesze, że nareszcie będziemy mieć piękne i nowe obiekty. Nie będzie już trzeba oglądać meczy, gdzie na trybunach między ławkami rosną gałęzie, gdzie siedzi grupka 20tu kibiców. Mam nadzieję i wierzę w to, że będzie to początek tworzenia wielkich klubów piłkarskich, które na arenie międzynarodowej, również dzięki łatwiejszym awansom do pucharów, będą odnosić znaczące sukcesy. na to jednak przyjdzie nam troszkę poczekać.

Nawiązując jeszcze do ME, to najbardziej boję się stanu naszych dróg. Jest ich strasznie mało i już teraz, w godzinach powrotu do domów z wakacji czy w godzinach szczytu, główne drogi są zablokowane. Autostrady z dwoma pasami i taką ilością tirów, są po prostu męczarnią. Nie wyobrażam sobie co się będzie dziać w naszym kraju, jak zjedzie tylu turystów na raz. Jeśli nie będziemy budować autostrad, to w czasie Euro, wszyscy będą musieli dostać wolne w pracy, a tiry będą mieć zakaz poruszania się w dzień, wtedy jest szansa na swobodne przemieszczanie się z miasta do miasta. Mam tylko nadzieję, że nie najemy się wstydu przed całą Europą.

Na koniec chcę przedstawić Wam kilka stron internetowych, które przedstawiają fotorelację z budowy obiektów na Euro i które często odwiedzam.

STADION LECHA W POZNANIU: budowa.maroonpoint.com | kkslech.com | picasaweb.google.pl/Caartee.stadion | skyscrapercity.com | 2012.org.pl – kamera online | lechpoznan.pl

STADION LEGII W WARSZAWIE: stadion.legia.com – codzienna fotorelacja z budowy!

STADION WISŁY W KRAKOWIE: stadionwisly.info | wisla.krakow.pl | 2012.org.pl – kamera online

Inne stadiony nie są jeszcze budowane, lub tworzone są dopiero ich fundamenty.

Opublikowany 2009-07-02
stat4u